Okulary do komputera

0 Flares 0 Flares ×
Zmęczenie wzroku u osób pracujących przy komputerze.

 

podczas pracy przy komputerze pamiętaj o robieniu sobie przerw

Z informacji przedstawionych poniżej jasno wynika, że wszelkie nieskorygowane wady wzroku lub obuocznego procesu widzenia człowieka mają ogromny wpływ na zmęczenie wzroku podczas pracy z komputerem. Okulary do komputera z pewnością pomogą zachować dłużej stabilny wzrok. Jeżeli masz wadę wzroku to prz pracy z komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach koryguj ją okularami. Soczewki kontaktowe są czynnikiem wysuszającym oczy przy długotrwałej pracy przy komputerze. Suche oczy zawsze prowadzą do poważnych powikłań.

                                           

 Komputer jest od lat nieodłącznym elementem życia codziennego. Stopniowo jego funkcje wypierają tablety i smartfony jednak oddziaływanie na wzrok i zmęczenie oczu jest takie samo nie zależnie od wielkości ekranu. Okulary do komputera nie są jedynie wymysłem, możesz się przekonać, że nowoczesne powłoki antyrefleksyjne z eliminacją męczącego krótkofalowego promieniowania poprawiają komfort pracy i zmniejszają zmęczenie oczu. Nowością są powłoki antyrefleksyjne typu „BLUE” stworzone specjalnie w celu eliminacji męczącego krótkofalowego promieniowania i zapewniające mniejsze zmęczenie narządu wzroku.

                                           

Większość problemów ze zmęczeniem oczu wynika ze zmniejszonej częstości mrugania podczas czytania. Praca przy komputerze to także czytanie i o wiele większy wysiłek wzrokowy polegający na dokładnej analizie. Mrużymy oczy wpatrując się w szczegóły a ruch ten jest odczytywany przez mózg jako pseudomrugnięcie. Nasz umysł sądzi, że oko mrugnęło i jego powierzchnia jest wystarczająco nawilżona zatem nie trzeba mrugać ponownie tymczasem oko nie zostało nawilżone i wysycha. Suche oko jest niedotlenione i podatne na wszelkie podrażnienia.

Proponujemy Ci pobranie małej aplikacji eyeflicker opracowanej dla Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych (PSSK). Szczególnie polecamy użytkownikom, którzy potrafią zatracić się przy komputerze. Program przypomina co pół godziny o zrobieniu krótkiej, 30 sekundowej przerwy i mruganiu.

                                           

Okulary do komputera

 Zaczyna się na ogół niewinnie: oczy pieką, towarzyszy nam uczucie piasku pod powieką. Czasem wieczorem dolegliwość jest mniej nasilona lub ustępuje, ale niekiedy się potęguje. Potem objawy się pogłębiają. W końcu dołącza się nadwrażliwość na światło, łzawienie – zwłaszcza na powietrzu. Mogę to być skutki długotrwałej pracy przy komputerze, a niekiedy tzw. zespołu suchego oka. U osób spędzających czas przy komputerze zmęczenie może wywołać dolegliwości takie jak wspomniane już ale także: zawroty i bóle głowy, zamazywanie oglądanych na monitorze obrazów, trudności w koncentracji, wzmożona pobudliwość nerwowa. Pojawiają się one zwłaszcza po wielu godzinach pracy bez przerwy. Przy długotrwałym zmęczeniu występują objawy obiektywne jak: przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, łzawienie, zapalenie brzegów powiek mogące doprowadzić do wypadania rzęs, zmniejszenie zakresu akomodacji, wydłużenie czasu reakcji na bodźce świetlne.

                                           

Jak ulżyć oczom i je chronić ?

 Monitory LCD i LED także emitują promieniowanie elektromagnetyczne, nawet jeżeli spędzasz mało czasu przed monitorem lub mimo tego że patrzysz w ekran przez kilka godzin dziennie jeszcze nie zauważyłeś u siebie podobnych objawów spróbuj ulżyć swoim oczom. To tylko kwestia wyrobienia w sobie samym kilku nawyków:

 • Pamiętaj o częstym mruganiu.
 • Jeśli możesz, co jakiś czas zamknij oczy choć na minutę.
 • Przynajmniej co godzinę oderwij wzrok od komputera, popatrz w dal i skoncentruj się na oddalonych przedmiotach.
 • Zatrzymuj wzrok na otaczającej Cię zieleni.
 • Co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi.
 • Postaraj się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, powietrze nie było suche. Często wietrz pokój, zimą zastosuj nawilżacze.
 • Możesz profilaktycznie zastosować „sztuczne łzy” przy pracy z komputerem.
 • Ustaw monitor tak, żeby patrzeć na niego z góry.
 • Usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu. Nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego.
 • Ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.
 

Gimnastykuj oczy – kiedy poczujesz, że masz bardzo zmęczone oczy, przerwij na moment swoje zajęcie by choć przez chwilę wykonać następujące ćwiczenie:

 • popatrz intensywnie na odległy przedmiot,
 • potem wpatruj się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie,
 • następnie znów popatrz w dal.

                                            

 Okulary do komputera z powłoką ANTYREFLEKS.

   Pamiętaj, że takie okulary i ich zakładanie do pracy przy komputerze ma sens jeżeli czynisz to zanim zasiądziesz przed monitorem a nie wtedy kiedy już oczy zaczynają boleć i piec.

 Powłoki antyrefleksyjne na soczewka okularowych doskonale likwidują fałszywe obrazy i odbicia a także odblaski dzięki temu fałszywych obrazów nie musi likwidować Twój umysł. To powoduję poprawę ostrości i kontrastu widzenia, zapewnia komfort dla oka i zmniejsza zmęczenie. Inne warstwy powłoki antyrefleksyjnej odpowiedzialne są za niedopuszczenie do oka niewidocznych jednak szkodliwych promieni UV i fal elektromagnetycznych wytwarzanych przez monitory ekranowe, nie tylko LCD także monitory LED

 Różni producenci wytwarzają gotowe „okulary do pracy przy komputerze”. Jestem zdecydowanie przeciwna używaniu takich okularów. Okulary do komputera muszą być dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem refrakcji oczu, wieku i wymagań pracownika, a także warunków istniejących na stanowisku pracy.  Soczewki barwione lub takie które automatycznie dostosowują stopień przyciemnienia do warunków oświetlenia (soczewki fotochromowe), nie są na ogół przydatne do pracy przy monitorze, ponieważ mogą wręcz niekorzystnie zmieniać warunki oświetlenia a z pewnością uniemożliwić prawidłowe postrzeganie barw.  Dlatego nawet jeżeli nie potrzebujesz korekcji okularowej a soczewki mają być tylko ochronne z mocą zerową zastanów się nad wyborem, czy warto zwracać uwagę na takie „dobre okulary” sprzedawane jako gotowe w sklepach internetowych.

 Prezbiopia (starczowzroczność) wymaga zastosowania odpowiednich okularów do bliży lub soczewek wieloogniskowych, których moc optyczna dostosowana jest do odległości monitora oraz klawiatury od oczu. Komfort pracy może być zwiększony przez zastosowanie soczewek do bliży z poszerzonym polem widzenia, które są przeznaczone głównie do pracy biurowej i przez to są optymalne. Praca przy komputerze w okularach dwuogniskowych jest niemożliwa ze względu na ich konstrukcję. Im trudniej oko może dostosować się do różnic odległości, tzn. im mniejszy staje się zakres akomodacji, tym dokładniej należy dobrać moc soczewek do odległości monitora i klawiatury od oczu. Ponieważ zakres akomodacji zmniejsza się z wiekiem, osoby pracujące z komputerem powinny być poddawane regularnym badaniom wzroku (przynajmniej co 2 lata), które między innymi pozwolą odpowiednio zaktualizować korekcję.

Kiedy już są kłopoty z oczami …

 Przede wszystkim należy wtedy skonsultować się z okulistą, gdyż sam nie możesz stwierdzić, jaka jest przyczyna problemów z oczami. Bardzo podobne objawy towarzyszą bowiem np. zapaleniu spojówek. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest to zespół suchego oka, może zapisać preparaty (krople lub żel) do nawilżania oka, zwane sztucznymi łzami. Po badaniu widzenia może się okazać, że do pracy przy komputerze potrzebne będą specjalne okulary, które umożliwią dobre widzenie tekstu na monitorze. Podczas badania może ujawnić się również mała, niewidoczna do tej pory wada wzroku i lekarz przepisze okulary wyrównujące tę wadę.

Suche oczy – zespół suchego oka powstaje wtedy, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, ich skład jest nieodpowiedni lub nie są one rozprowadzane po gałce ocznej co 5-10 sekund. Rogówka jest wówczas niedotleniona. Około 75% tych, którzy spędzają przed monitorem więcej niż dwie godziny dziennie, skarży się na uczucie dyskomfortu. Powodem jest umieszczenie monitora na wysokości oczu (lub powyżej). Zmniejsza się przez to częstotliwość mrugania. W normalnych warunkach mrugamy 12 razy na minutę, przy komputerze – znacznie rzadziej. Poza tym oczy przed ekranem są szerzej otwarte (nawet bardziej niż przy czytaniu książki). Efektem jest szybsze odparowywanie tzw. filmu łzowego (łez), co powoduje wysuszenie oka. W ekstremalnych przypadkach zespół suchego oka może doprowadzić do zmętnienia rogówki.

Coraz gorszy wzrok – dodatkowe dolegliwości spowodowane pracą przy komputerze to zamglone widzenie, krótkowzroczność i bóle głowy. Powodem jest migający ekran, który drażni oczy. Ponieważ pracujemy w bliskiej odległości od ekranu, następuje wówczas skurcz mięśni rzęskowych, które regulują widzenie z bliska i z daleka. Mięśnie te z trudem się rozkurczają, co powoduje problemy z widzeniem oddalonych przedmiotów.

                                           

Zrób sobie przerwę !!!

 Długotrwały wysiłek wzrokowy podczas pracy jest jednym z czynników najczęściej wywołujących zmęczenie oczu nawet wówczas, gdy pozostałe czynniki zdołano wyeliminować. W każdej wymagającej koncentracji pracy należy uwzględnić potrzebę wprowadzenia fazy odprężenia. Praca przy monitorze jest doskonałym tego przykładem.

 Badania wykazały, że efektywność wypoczynku podczas jednej przerwy nie wzrasta wraz z jej długością. Przeciwnie, liczniejsze krótkie przerwy są skuteczniejsze niż jedna długa. Należy oczywiście uwzględnić, że inne czynności w czasie pracy, będące oderwaniem od ekranu, mogą też być wypoczynkiem w tym aspekcie.

 Przerwy należy zatem indywidualnie dostosować do warunków i charakteru pracy. Szczególnie godnym polecenia osobom pracujących z komputerem jest ruch na świeżym powietrzu. Sportowa aktywność po pracy, a przynajmniej w czasie dni wolnych, pozwala zmniejszyć lub nawet usunąć dolegliwości wynikające z obciążenia układu wzrokowego oraz wielogodzinnej pozycji siedzącej.

 Przedstawione zagadnienia wpływu pracy przy komputerze na układ wzroku nie wyczerpują oczywiście wszystkich mających znaczenie problemów. Słusznym jednak wydaje się stwierdzenie, że zdecydowana większość problemów zdrowotnych związanych z pracą u osób zatrudnionych przy komputerze, wynika bezpośrednio lub pośrednio z zakłócenia procesu widzenia. Prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy oraz odpowiednio wcześnie udzielona pomoc przez lekarza okulistę lub optometrystę powinna uchronić osoby pracujące przy komputerze przed tymi problemami.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
Eyeflicker
Eyeflicker
eyeflicker.zip
947.5 KiB
163 Downloads
Szczegóły