Okulary progresywne

0 Flares 0 Flares ×

Widzenie w odległościach bliskich i pośrednich po 40 roku życia staje się coraz bardziej kłopotliwe. Oznacza to, że doświadczacie presbiobpii, tj. naturalnego stanu jaki związany jest z wiekiem i dotyka każdego z ludzi. Przedmioty bliskie stają się nieostre, litery nieczytelne lub za małe a ręka za krótka.

okulary progresywne, korekcja wzroku po 40 tce

Okulary do czytania o nich słyszał chyba każdy natomiast jeżeli jesteś osobą dynamiczną, aktywną zawodowo i potrzebujesz szybko zmieniać odległości obserwacji zachowując jednocześnie ostre obrazy to okulary progresywne są doskonałym rozwiązaniem, które przywrócą Ci sprawność wzrokową bez potrzeby używania trzech par okularów: do dali (samochód, kino, TV, przedmioty dalsze niż 4-5 metrów), do komputera (odległości pośrednie) i do bliży (czytanie, pisanie). Od tej pory wypatrywanie szczegółów w dali, szybkie spojrzenie na telefon komórkowy w celu odczytania SMS czy sprawdzenia kto dzwoni nie będzie już problemem. Wcześniej nigdy nie zdawaliśmy sobie sprawy jak często w ciągu całego dnia zmieniamy odległości i potrzebujemy ostrego widzenia. W każdej takiej sytuacji soczewki progresywne pozwolą zapomnieć o konieczności wyciągania okularów do czytania.

Czasem okulary progresywne mają zastosowanie u dzieci. Jest tak w przypadkach dwojenia się obrazu do bliży i wiąże się to z leczeniem zeza, leniwego oka i zaburzeń konwergencji. Specjaliści zapisują wówczas dzieciom okulary dwuogniskowe.  My proponujemy zastąpić je: okulary progresywne ze względu na wygląd i estetykę Waszych Maluchów ale przede wszystkim lepsze efekty leczenia podczas wysiłku wzrokowego w odległościach pośrednich.

                                  

okulary progresywneOkulary progresywne są czasem postrzegane jako okulary dwuogniskowe bez wyraźnej linii podziału. Nic bardziej mylnego. Są to bardzo zaawansowane technologie optyczne. Doskonałym przykładem zmian jakie zachodzą w otaczającej nas rzeczywistości niech będą telefony komórkowe. Jeszcze 10 lat temu był to zwykły telefon a w zestawieniu ze smartfonami i wszechobecnymi tabletami urządzenia mobilne dają coraz większe możliwości a my oczekujemy od nich coraz więcej. Podobnie rozwijają się soczewki progresywne, mimo, że tego zupełnie nie widać patrząc na same okulary to zdecydowanie nie są już zwykłe okulary dwuogniskowe. Czy chciał byś dziś używać swojego pierwszego telefonu komórkowego, jaki kupiłeś wiele lat temu? Oczywiście jest to możliwe i nikt tego nie zabroni jednak kiedy Twoje oczekiwania w stosunku do komfortu i praktyczności użytkowania w codziennym życiu rosną należy się zastanowić nad wyborem nowoczesnych okularów progresywnych gdyż przez najbliższe lata będą one na twoim nosie przez cały dzień. Od świadomości Twego wyboru i rozsądku zależy jak będziesz funkcjonował i wykonywał codzienne czynności. Różnice w konstrukcji obrazowo pokazaliśmy na zdjęciach poniżej. Kliknij by powiększyć.

Widzenie w klasycznych okularach progresywnych. Nawet obszary do dali są ograniczone. Bardzo wąskie obszary pośrednie i bliskie.  Duże zniekształcenia obrazu oraz wąskie pola widzenia wymuszające dużą  ilość ruchów głowy powodują, że komfort użytkowania się zmniejsza i jest trudniejsza adaptacja.

Widzenie w soczewkach progresywnych free form. Znacznie szersze obszary jednak sama technologia free form nie zapewni super szerokich pól widzenia jednak w porównaniu do okularów klasycznych bardzo rośnie komfort użytkowania. Dużo łatwiejsza adaptacja.

Indywidualne soczewki progresywne wykonane w oparciu o technologię free form zapewnia maksymalne szerokości pól widzenia możliwe technicznie do wykonania w zależności od wady wzroku i wartości mocy do bliży. Zniekształcenia obrazu są niezauważalne. Szybka i łatwa adaptacja.

                                  

Cena 399 zł za okulary progresywne  – takim hasłem sieci optyczne przyciągają naiwnych klientów. Celem ich jest sprzedać najlepsze jednak reklama niesie przekaz najtańsze.  Musisz zdać sobie sprawę, że niska cena wiąże się z niską jakością i przestarzałą konstrukcją sprzed trzydziestu a nawet więcej lat. Z tego właśnie okresu pochodzą zabobony na temat „progresów”, że nie każdy może się przyzwyczaić i nie każdy może w tym chodzić. Wąskie pola widzenia i utrudniające wręcz życie zniekształcenia obrazów wymagają silnej determinacji i ogromnej siły woli by móc nauczyć się w tym funkcjonować. Na takie tanie i przestarzałe okulary nie ma gwarancji adaptacji. Pamiętaj o tym!

                                   

Okulary progresywne – fakty i mity

 

  • adaptacja do okularów progresywnych – widzenie w okularach progresywnych nieco różni się od zwykłych okularów. Z racji tego, że okulary posiadają moce do dali, zmienną ogniskową w obszarze pośrednim (kanał progresji) oraz moce do bliży to Ty musisz poprzez wybór odpowiedniego miejsca zapewnić sobie ostre widzenie – okulary nie zrobią tego same. Obszary te są tak zaprojektowane, że zbliżone są do anatomicznych ruchów gałek ocznych. Nauka widzenia związana jest z nabraniem kilku nowych przyzwyczajeń. takich jak poruszanie głową w celu znalezienia ostrego obrazu czy pochylanie głowy przy patrzeniu pod nogi (np. zbliżanie się do schodów).
  • tanie i dobre – niestety przy okularach progresywnych ta maksyma nie ma absolutnie żadnego zastosowania. Łatwość adaptacji polega na tym, że musimy nauczyć się mniej nowych nawyków, ale wiąże się to z wyższą ceną. Zależy ona przede wszystkim od zastosowanej technologii ale bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania i codzienne Twoje życie od rana do wieczora przez najbliższe kilka lat zatem nie oszczędzaj na sobie ponieważ może okazać się, że zamiast cieszyć się swobodą jaką dają okulary progresywne wydałeś pieniądze i teraz leżą one w szufladzie.
  • najlepszy wybór – nie koniecznie musi być ten najdroższy. Wszystko zależy od Twoich mocy korekcyjnych, stylu życia, potrzeb wzrokowych. Zatem im mniejsza jest addycja czyli różnica mocy dali i bliży, jeżeli nie ma astygmatyzmu lub korekcja cylindryczna jest niewielka a osie są zbliżone do 0, 90, 180 a sam nie masz wielkich wymagań wzrokowych to nie musisz decydować się na najdroższą opcję. W przypadku, gdy Twoja korekcja nie jest zbyt prosta, jesteś bardzo aktywny i oczekujesz swobody w codziennym funkcjonowaniu to decyzja wyboru lepszych i bardziej zaawansowanych soczewek progresywnych zaowocuje w najbliższych latach komfortem codziennego życia. Proszę pamiętaj by powiedzieć jak najwięcej o swoich oczekiwaniach i stylu codziennego życia podczas wyboru soczewek progresywnych.
  • indywidualne okulary progresywne –  zaawansowane technologie pozwalają na dopasowanie soczewek progresywnych do stylu życia i aktywności ich właściciela. Uwzględniają sposoby patrzenia, odległości widzenia i szereg innych parametrów takich jak kąt oprawy, krzywizna bazowa, rozstaw źrenic, odległość czytania czy główny rodzaj aktywności. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami techniki w korekcji widzenia.
  • okulary biurowe inaczej zwane pół-progresywne – zapewniają ostre widzenie odległości bliskich, komputera i najbliższego otoczenia. Są rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących korekcji do czytania, do komputera i jednocześnie pozwalające funkcjonować w pomieszczeniach. Po zakończonej pracy trzeba je będzie zdjąć gdyż nie posiadają korekcji dalekich odległości ale na czas pracy w biurze, gabinecie czy nawet kasie gdzie widzisz klientów w odległości około 1,0-1,5 metra. Okulary progresywne odróżniają się tym, że mają korekcję wszystkich odległości (także dali, tzn. powyżej 5 m).

                                  

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×